Pšenovo-maková kaša
Dlho som nevedela jesť pšenovú kašu. Vadila mi tá štruktúra a stále sa mi nezdala dosť uvarená. Až sa mi podarilo nájsť si ten náš obľúbený recept a pripraviť si kašu v našom milovanom Miomate.
Ak nemáte takýto „hrnček var“, kaša sa dá samozrejme uvariť aj v hrnci. Množstvo je pre 4 osoby a my sme ju teda na šupu aj zjedli. Chutila dokonca aj najmenšiemu, čo je porovnateľné so zázrakom a veľmi sa tomu teším.
Pšeno
Pšeno je dobre stráviteľné, výživné, chutné a sýte, vhodné aj pre celiatikov, pretože neobsahuje lepok. Pšeno podporuje rast a zachovanie zdravých zubov, nechtov a vlasov. Je skvelé pri detoxikácii nášho tela a tráviaceho systému. Odkysľuje žalúdok, zlepšuje trávenie, zlepšuje vyprázdňovanie, zvyšuje imunitu. Nezabudnite ho pred varením prepláchnuť vriacou vodou, aby ste ho zbavili horkosti. Kto si spomenie, môže ho na noc aj namočiť. Na jeden hrnček pšena potrebujete dva hrnečky vody. Celková doba varu je približne 12 – 15 minút.
Mak
Zo 100 gramov surového maku získame takmer 20 gramov vlákniny, čo je 51 % odporúčanej dennej dávky. Mak je zdrojom mnohých ďalších minerálov, ktoré sú pre kosti dôležité. Ide napríklad o meď, fosfor či mangán. Pomáha regulovať krvný tlak najmä vďaka obsahu draslíka.
Pšenovo-maková kaša
- recept, ak máte Miomat
- 2 odmerky pšena
- 1 odmerka maku
- filtrovaná voda po rysku
- datlový sirup
- kokos
- ovocie
Pšeno prepláchneme aspoň dvakrát vriacou vodou a dáme do nádoby Miomatu. Pridáme 1 odmerku mletého maku. Zalejeme po rysku vodou a stlačením tlačitka Mash/Soup dáme variť kašu. Za 20 min je kaša hotová. Rozdelíme do misiek a osladíme, ozdobíme ovocím, kto má aké rád. Kaša je delikátna. Zmizne rýchlosťou blesku.
- postup, ak nemáte Miomat
Pšeno prepláchneme vriacou vodou a schladíme studenou, dáme do hrnca spolu s pomletým makom variť do dvojnásobného množstva vody. Varíme 15-20 min. Miešame, aby sa kaša nepripálila. Ak máte radi jemnejšiu konzistenciu, môžete ju potom rozmixovať tyčovým mixérom.