Temné stránky modrého svetla
Poznáme to. Ráno si pozrieme, čo sa deje na Instagrame, cez deň riešime maily, po večeri na Facebooku zisťujeme, ako naši známi a rodiny trávili deň. Obrazovky sú súčasťou našich životov. Chvalabohu a zároveň bohužiaľ. V tomto článku sa nebudeme venovať negatívnym aspektom trávenia času na sociálnych sieťach, ale pozrieme sa na to viac z biologickej a technickej stránky.
Všetky formy umelého svetla (obrazovky, umelé osvetlenie) spája jedna vec – dominancia modrého svetla. Aby sme veci uviedli na správnu mieru hneď na začiatok, nie každé modré svetlo nám škodí. Veď pohľad na modrú oblohu je úžasný. Zdrojom toho svetla je však tá žiarivá guľa, ktorej vďačíme za život na tejto planéte – slnko.
Škodlivosť modrého svetla nastáva, keď sa mu vystavujeme v dobe, keď je to pre nás neprirodzené. Musíme si uvedomiť, že umelé nočné osvetlenie je výdobytkom modernej doby a biológia človeka na niečo také vôbec nie je pripravená. Za poslednú dekádu sme sa doslova obklopili vecami, ktoré nás nonstop ožarujú modrým svetlom.
Cirkadiálny rytmus
Naše telo je riadené tzv. cirkadiálnym rytmom. Tento rytmus je zodpovedný za optimálne fungovanie tela. Každý orgán má počas dňa a noci čas svojej aktivity a útlmu. Cez deň sme aktívni, jeme, hýbeme sa, tvoríme, športujeme, večer oddychujeme, v noci spíme. Počas spánku by sa naše telo malo regenerovať. Ako je však možné, že veľa z nás sa ráno ledva zobudí na budík, unavení, aj keď sme v posteli strávili osem hodín?
Jedna z najčastejších príčin týchto problémov je tzv. ALAN (Artificial Light At Night). Doslovný preklad tohto dôvodu je – umelé osvetlenie v noci. Naše telo totiž potrebuje pred spánkom niekoľko hodín pauzu od modrého svetla na to, aby sa pripravilo na vylučovanie melatonínu. Melatonín je hormón produkovaný v mozgu počas spánku (v tme) a je okrem iných vecí je zodpovedný za náš cirkadiálny rytmus.
Akonáhle je produkcia melatonínu narušená tým, že „visíme“ na modrých obrazovkách a máme večer doma svetlo ako na Times Square, telo začína byť zmätené, jeho rytmus sa naruší a naše orgány zrazu prestávaju pracovať tak, ako by mali. Preto sa stáva to, že človek žije „zdravo“, dáva telu každý deň pohyb, vyhýba sa potravinám, ktoré mu škodia, je na čerstvom vzduchu a stále sa necíti „optimálne“.
Tiež je podstatné si uvedomiť, ako vystavujeme tomuto svetlu deti. Nevedia vám večer zaspať? Sú ráno unavené? Ak trávia dve-tri hodiny pred spánkom pred LED telkou alebo iPadom a váš dom je vysvietený, ich telíčka nie sú schopné zapnúť „nočný“ režim. Deti sú dokonca na modré svetlo citlivejšie a o to podstatnejšie je zamerať sa na „utlmenie“ modrého svetla večer v domácnosti.
Čo s tým však spraviť? V lete by sa to ešte celkom dalo zvládnuť, keďže sa noc začína v neskorých hodinách, ale v zime je vonku tma už o štvrtej. Riešení je niekoľko. Pozrime sa na ne.
- okuliare blokujúce modré (prípadne aj zelené) svetlo
- červené žiarovky do domácnosti
- software blokujúci modré svetlo
Okuliare blokujúce modré svetlo
Určite ste už niekde videli ľudí s „oranžovými“ okuliarmi a pravdepodobne ste predpokladali, že sa jedná o nový trend. O trend sa jedná, ale dôvodom je práve to večerné modré svetlo. Na začiatku to síce môže pôsobiť zvláštne, ale je to jeden z najšikovnejších moderných „hackov“. Okuliare si môžeš zadovážiť od úplných „lacňáčov“ až po kvalitné štýlové kusy od slovenského výrobcu. Existujú aj „číre“ modely, o ktorých síce predajcovia tvrdia, že blokujú modré svetlo, čo je pravda len zčasti, keďže neblokujú kompletné spektrum modrého svetla. Sú skôr na nosenie cez deň. Z vlastnej skúsenosti mám pocit, že oči sú menej unavené, keď s nimi pracujem. Naše oranžové okuliare máme z Brainmarketu, pomer cena verzus výkon hovorí za všetko.
Červené žiarovky do domácnosti
Je jasné, že mať okuliare nonstop na očiach nie je práve riešenie, ktoré môže vyhovovať každému a tiež si človek niekedy chce od nich oddýchnuť. Tiež si nevieme predstaviť, že by naše deti mali na sebe dve hodinky oranžové okuliare. Tu prichádza na radu červené osvetlenie. Je viac druhov osvetlenia a aj keď LED osvetlenie nie je práve najideálnejšie, existujú tzv. SMART verzie, ktoré umožňujú nastavenie farby a my si večer zapíname červené osvetlenie. To, ako sa zmenil spánok našich detí, je úplne fenomenálne. Vrelo tento „hack“ odporúčame. Ešte jeden malý hack – zatemnite si izbu na noc maximálne, ako môžete. Ak totiž do izby preniká zvonka svetlo, telo si nedokáže dobre oddýchnuť.
Software blokujúce modré svetlo
Ďaľšia z možností, ako na modré svetlo, sú software a nastavenia pre svoje obrazovky. Na telefónoch a tabletoch určite niektorí z vás poznajú nočný režim, ten by ste si mali automaticky zapínať po zotmení. Ja ho však väčšinou používam celý deň, keďže ten jemný nádych do žlta mi vôbec neprekáža a zároveň to tak nenamáha oči. Na notebookoch a desktopoch sú momentálne dostupné dva programy, ktoré vám môžeme odporučiť. Prvý je f.lux, ktorý je zadarmo a potom Iris. Pre nás je jednoznačnou voľbou Iris, ktorý okrem toho, že má omnoho viac nastavení ako f.lux, eliminuje dokonca aj flicker (blikanie obrazovky, ktoré unavuje zrak).
Určite využite niektoré z našich tipov. Ak máte vlastné, ktoré sme nespomenuli, dajte nám vedieť. A nezabudnite vybehnúť na slnko aspoň na 15 minút denne, najmä, ak pracujete z domu.